Kontakt telefoniczny
786 826 112

Jaką wybrać pojemność zbiornika?

Po pierwsze trzeba wiedzieć do czego zbiornik będzie nam służył. Czy będzie wykorzystywane na deszczówkę, czy też na ścieki a może jednak na gnojowicę.

Po drugie trzeba odpowiednio wybrać pojemność zbiornika. Zbyt małe będziemy opróżniać zbyt często, za duże może się okazać wyborem irracjonalnym gdyż okaże się, że w okolicy nie ma odpowiednio dużego wozu asenizacyjnego (zazwyczaj są 10m3).

Łatwo możemy obliczyć jaka pojemność zbiornika będzie odpowiednia dla nas.

Jeśli chodzi o zbiornik na ścieki sanitarne w domu jednorodzinnym, podglądając statystyki okazuje się, że dla 4 osobowej rodziny optymalnym rozwiązaniem jest zbiornik o pojemności 8m3, ponieważ  statystycznie przy tylu członkach rodziny następuje taki właśnie pobór wody w skali miesiąca dlatego bądźmy pewni że taką pojemność szamba wspomniana rodzina zapełni. Z tego wynika że każdy członek rodziny generuje miesięcznie 2m3 ścieków. Mnożąc liczbę domowników x2 otrzymamy wynik jaki zbiornik wybrać aby szambiarka przyjeżdżała średnio raz w miesiącu.

Dla deszczówki możemy podeprzeć się następującym wzorem: powierzchnia dachu dzielona na 25. Np.500m2 / 25 i wychodzi nam zapotrzebowanie na zbiornik 20m3. Pamiętajmy o tym że podczas burzy zbiornik o powierzchni 20m3 może zostać momentalnie zapełniony dlatego warto pomyśleć o odprowadzeniu nadmiaru wody z takiego zbiornika.

Przy zbiorniku na gnojowicę – pojemność trzeba określić na podstawie liczby zwierząt jakie będą przynależeć do takiego zbiornika.

 

 

Do budynków użytkowanych głównie w okresie letnim, stojących na ogródkach działkowych, czy działkach letniskowych, najczęściej stosowane pojemności to: od 2 do 6m3. Przy budynkach użytkowanych cały rok, stosuje się większe pojemności: od 6 do nawet 12m3. Oczywiście w zależności od ilości użytkowanej wody, oraz liczby członków rodziny.